
Ratio Tables Practice Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Easy
+4
Standards-aligned

Aiden Montgomery
Used 7+ times
FREE Resource
Standards-aligned
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Frederik earns $8 per hour tutoring. How much does he earn after 4 hours?
$24
$32
$28
$36
Tags
CCSS.3.OA.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate of Frederik's earnings?
$4 per hour
$10 per hour
$6 per hour
$8 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which method can be used to solve for Frederik's earnings after 4 hours?
Using division
Using multiples
Subtracting
Adding
Tags
CCSS.7.EE.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the scale factor used to find Frederik's earnings for 4 hours?
2
3
4
5
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A spider travels 20 feet in 12 minutes. How far can it travel in 3 minutes?
5 feet
7 feet
9 feet
3 feet
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the scale factor used to find the spider's travel distance in 3 minutes?
1/5
1/4
1/3
1/2
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many scarves can be made with 25 skeins of yarn if 10 skeins make 4 scarves?
12
14
8
10
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Measurement and Conversion Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Dimensional Analysis in Algebra

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Converting Between American and Metric Units of Length

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Converting Feet per Second to Miles per Hour

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Unit 4 Lesson 2: Adding and Subtracting Rational Expressions

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Mastering Unit Conversions in Algebra I

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Proportions in EGP Writing and Solving

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Solving One-Step Equation Word Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade