Frederik earns $8 per hour tutoring. How much does he earn after 4 hours?

Ratio Tables Practice Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Easy

Aiden Montgomery
Used 7+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$24
$32
$28
$36
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate of Frederik's earnings?
$4 per hour
$10 per hour
$6 per hour
$8 per hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which method can be used to solve for Frederik's earnings after 4 hours?
Using division
Using multiples
Subtracting
Adding
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the scale factor used to find Frederik's earnings for 4 hours?
2
3
4
5
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A spider travels 20 feet in 12 minutes. How far can it travel in 3 minutes?
5 feet
7 feet
9 feet
3 feet
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the scale factor used to find the spider's travel distance in 3 minutes?
1/5
1/4
1/3
1/2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many scarves can be made with 25 skeins of yarn if 10 skeins make 4 scarves?
12
14
8
10
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Mastering Unit Conversions in Algebra I

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Solving One Step Equation Word Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Rates and Ratios in Math 7

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring the Constant of Proportionality in 7th Grade Math

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Measurement and Conversion Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Dimensional Analysis in Algebra

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Mastering Mixed Measures and Powers of Ten in Saxon Math

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Converting Feet per Second to Miles per Hour

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade