Ratio Tables Practice Problems

Ratio Tables Practice Problems

Assessment

Interactive Video

Mathematics

6th - 10th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.3B, 3.OA.A.3, 6.RP.A.1

+4

Standards-aligned

Created by

Aiden Montgomery

Used 7+ times

FREE Resource

Standards-aligned

CCSS.6.RP.A.3B
,
CCSS.3.OA.A.3
,
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.7.EE.B.3
,
CCSS.7.RP.A.2B
,
CCSS.6.RP.A.3D
,
CCSS.6.RP.A.2
,

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Frederik earns $8 per hour tutoring. How much does he earn after 4 hours?

$24

$32

$28

$36

Tags

CCSS.3.OA.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the unit rate of Frederik's earnings?

$4 per hour

$10 per hour

$6 per hour

$8 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which method can be used to solve for Frederik's earnings after 4 hours?

Using division

Using multiples

Subtracting

Adding

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the scale factor used to find Frederik's earnings for 4 hours?

2

3

4

5

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A spider travels 20 feet in 12 minutes. How far can it travel in 3 minutes?

5 feet

7 feet

9 feet

3 feet

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the scale factor used to find the spider's travel distance in 3 minutes?

1/5

1/4

1/3

1/2

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How many scarves can be made with 25 skeins of yarn if 10 skeins make 4 scarves?

12

14

8

10

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?