
Proportional vs. Non-Proportional Relationships Explained

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned

Sophia Harris
FREE Resource
Standards-aligned
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of three medium pizzas if each pizza costs $8?
$32
$24
$16
$40
Tags
CCSS.3.OA.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the constant of proportionality in the pizza example?
$10
$9
$8
$7
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Andrew works for 3 hours, how much will he earn?
$30
$45
$40
$35
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate of Andrew's earnings per hour?
$15
$12
$10
$18
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does Uptown Tickets charge for one baseball game ticket including the processing fee?
$17
$14
$10
$7
Tags
CCSS.3.OA.D.8
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Is the total cost of an order from Uptown Tickets proportional to the number of tickets ordered?
No, because the unit rate varies
Yes, because the unit rate is constant
Yes, because the processing fee is fixed
No, because the ticket price is fixed
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for 2 tickets from Uptown Tickets?
$17
$10
$8.50
$7
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Exploring Proportional Graphs

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Proportional and Nonproportional Relationships

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Proportional and Nonproportional Relationships

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Adding and Subtracting Rational Expressions

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Proportional Relationships in Tables

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Proportional and Non-Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Proportional and Nonproportional Relationships

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Decimal Operations

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Algebra 1 SOL Review #1

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Plotting Points on the Coordinate Plane

Quiz
•
7th - 8th Grade