How much money does Tavon already have for his field trip?

Solving Two-Step and Multi-Step Equations in Real Life

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard

Lucas Foster
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$20
$5
$10
$15
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the weekly allowance Tavon earns?
$4
$6
$3
$5
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many weeks will it take Tavon to save enough money for the field trip?
6 weeks
5 weeks
4 weeks
3 weeks
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the total amount spent on the magazine and erasers?
$17
$15
$18
$16
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does each eraser cost?
$3
$2
$4
$5
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many bags of dog food did Molly buy?
8
9
10
11
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of each bag of dog food?
$5
$6
$7
$8
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Solving Two Step Word Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Writing Two-Step Equations in Depth

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Adding and Subtracting Rational Expressions

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Writing Equations from Word Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Solving Multi-Step Inequalities

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Systems of Equations in Word Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Solving Multi-Step Equation Word Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Solving Two Step Equation Word Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Attributes of Linear Functions

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade