
Exploring Proportional Relationships in 8th Grade Math

Interactive Video
â˘
Mathematics
â˘
6th - 10th Grade
â˘
Hard
+1
Standards-aligned

Amelia Wright
FREE Resource
Standards-aligned
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec ⢠1 pt
If Diego jogged 2 miles in 0.2 hours, how far would he jog in 1 hour?
5 miles
10 miles
8 miles
4 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec ⢠1 pt
If Priya jogged 1 mile in 0.2 hours, what is her speed in miles per hour?
2 miles per hour
5 miles per hour
3 miles per hour
1 mile per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec ⢠1 pt
How much would 1 pound of blueberries cost if 6 pounds cost $16.50?
$2.75
$2.50
$2.70
$3.00
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec ⢠1 pt
What is the cost of 10 pounds of blueberries if 1 pound costs $2.75?
$30.00
$20.00
$25.00
$27.50
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec ⢠1 pt
If 40 pounds of blueberries cost $110, what is the cost per pound?
$2.50
$2.70
$2.75
$3.00
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec ⢠1 pt
What is the slope of a line that passes through the points (-4, 1) and (4, 6)?
2/3
3/4
5/8
1/2
Tags
CCSS.8.EE.B.5
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec ⢠1 pt
Which of the following points lies on the line with slope 5/8?
(0, 3.5)
(12, 11)
(4, 2.875)
(80, 50)
Tags
CCSS.8.EE.B.5
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Linear Functions and Word Problems

Interactive video
â˘
6th - 8th Grade
11 questions
Linear Relationships and Their Applications

Interactive video
â˘
6th - 8th Grade
11 questions
Linear Relationships and Rate of Change

Interactive video
â˘
6th - 8th Grade
11 questions
Linear Relationships and Rates of Change

Interactive video
â˘
6th - 8th Grade
11 questions
Linear Relationships and Their Applications

Interactive video
â˘
6th - 8th Grade
11 questions
Exploring Positive and Negative Numbers in 6th Grade Math

Interactive video
â˘
6th - 10th Grade
11 questions
Mathematical Concepts and Problem Solving

Interactive video
â˘
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
â˘
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
â˘
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
â˘
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
â˘
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
â˘
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
â˘
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
â˘
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
â˘
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
â˘
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
â˘
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
â˘
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
â˘
6th Grade
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
â˘
9th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
â˘
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
â˘
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
â˘
6th - 8th Grade