If Diego jogged 2 miles in 0.2 hours, how far would he jog in 1 hour?

Exploring Proportional Relationships in 8th Grade Math

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard

Amelia Wright
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
5 miles
10 miles
8 miles
4 miles
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Priya jogged 1 mile in 0.2 hours, what is her speed in miles per hour?
2 miles per hour
5 miles per hour
3 miles per hour
1 mile per hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much would 1 pound of blueberries cost if 6 pounds cost $16.50?
$2.75
$2.50
$2.70
$3.00
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of 10 pounds of blueberries if 1 pound costs $2.75?
$30.00
$20.00
$25.00
$27.50
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 40 pounds of blueberries cost $110, what is the cost per pound?
$2.50
$2.70
$2.75
$3.00
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the slope of a line that passes through the points (-4, 1) and (4, 6)?
2/3
3/4
5/8
1/2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following points lies on the line with slope 5/8?
(0, 3.5)
(12, 11)
(4, 2.875)
(80, 50)
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Exploring Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Equivalent Ratios and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios and Rates with Fractions

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Linear Relationships and Rates of Change

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Exploring Multiplication in 7th Grade Mathematics

Interactive video
•
6th - 10th Grade
8 questions
Solving Multi-Step Word Problems in Pre-Algebra

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Combining Like Terms: Practice and Review

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade