What is the minimum amount Ayumi needs to spend to use her debit card?

Solving Linear Inequality Word Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard

Olivia Brooks
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$2
$5
$3
$4
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does one donut cost?
$0.80
$0.50
$1.20
$1.00
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of one bottle of orange juice?
$1.50
$1.20
$1.00
$0.80
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Ayumi buys 1 orange juice and d donuts, how can we express the total cost of the donuts?
d/0.8
0.8 + d
0.8d
d + 0.8
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What inequality represents the condition that Ayumi needs to spend $4 or more?
0.8d + 1.2 ≥ 4
0.8d + 1.2 = 4
0.8d + 1.2 > 4
0.8d + 1.2 < 4
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following expressions is NOT equivalent to 0.8d + 1.2?
0.8(d + 1.2)
0.8d + 1.2
0.8d + 0.96
0.8(d + 1.2) ≥ 4
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the result of distributing 0.8 in the expression 0.8(d + 1.2)?
0.8d + 0.96
0.8d + 1.2
0.8d + 1.6
0.8d + 0.8
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Exploring Linear Expressions: Addition and Subtraction

Interactive video
•
6th - 10th Grade
8 questions
Understanding the Transcript

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring 6th Grade Math Concepts: Volume and Area

Interactive video
•
6th - 10th Grade
8 questions
Converting Fractions to Decimals Explained

Interactive video
•
6th - 10th Grade
8 questions
Placing Positive and Negative Decimals on a Number Line

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Linear Inequality Word Problems Explained

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Cost Function and Distance Analysis

Interactive video
•
7th - 10th Grade
11 questions
Identifying Fractions on a Number Line

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Attributes of Linear Functions

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade