Solving Linear Inequality Word Problems

Solving Linear Inequality Word Problems

Assessment

Interactive Video

Mathematics

6th - 10th Grade

Hard

Created by

Olivia Brooks

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the minimum amount Ayumi needs to spend to use her debit card?

$2

$5

$3

$4

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How much does one donut cost?

$0.80

$0.50

$1.20

$1.00

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the cost of one bottle of orange juice?

$1.50

$1.20

$1.00

$0.80

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If Ayumi buys 1 orange juice and d donuts, how can we express the total cost of the donuts?

d/0.8

0.8 + d

0.8d

d + 0.8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What inequality represents the condition that Ayumi needs to spend $4 or more?

0.8d + 1.2 ≥ 4

0.8d + 1.2 = 4

0.8d + 1.2 > 4

0.8d + 1.2 < 4

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following expressions is NOT equivalent to 0.8d + 1.2?

0.8(d + 1.2)

0.8d + 1.2

0.8d + 0.96

0.8(d + 1.2) ≥ 4

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the result of distributing 0.8 in the expression 0.8(d + 1.2)?

0.8d + 0.96

0.8d + 1.2

0.8d + 1.6

0.8d + 0.8

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?