
Exploring Equivalent Ratios and Unit Rates

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned

Liam Anderson
FREE Resource
Standards-aligned
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car travels at 55 miles per hour, how far will it travel in 1.5 hours?
27.5 miles
110 miles
82.5 miles
55 miles
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the ratio of onions to tomatoes in Elena's salsa recipe?
1:8
1:6
1:10
1:4
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which special should Noah choose for his party if he needs 60 burritos?
Ten orders of the 6 burrito special
Eight orders of the 7 burrito special
Six orders of the 10 burrito special
Five orders of the 12 burrito special
Tags
CCSS.4.OA.B.4
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit price per burrito for the first special (10 burritos for $12)?
$1.30
$1.20
$1.10
$1.00
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit price per burrito for the second special (6 burritos for $7.50)?
$1.15
$1.25
$1.20
$1.00
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If the cost per banana is 50 cents, how much would 7 bananas cost?
$2.50
$3.00
$4.00
$3.50
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many bananas can you buy with $16.50 if each banana costs 50 cents?
40
35
33
30
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Unit Rates and Cost Comparisons

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Exploring Unit Rates and Ratios for 6th Grade

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Ratio and Proportion Word Problems

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Exploring Rates and Ratios in Edpuzzle

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratio and Proportion Challenges

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Proportional Relationships in 8th Grade Math

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Proportions and Ratios

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Rates and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Decimal Operations

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Algebra 1 SOL Review #1

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Plotting Points on the Coordinate Plane

Quiz
•
7th - 8th Grade