What is the first step in solving a word problem involving systems of equations?

Solving System of Equations Word Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Medium

Olivia Brooks
Used 1+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Choose a method to solve
Use a calculator
Read the word problem
Write down the equations
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the ice cream cones and sundaes problem, what does X represent?
Total cost
Number of items sold
Sundaes
Ice cream cones
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does one ice cream cone cost in the first example problem?
$1.10
$2.94
$2.35
$1.25
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the paint and brushes problem, what is the total cost for 8 gallons of paint and 3 brushes?
$152.50
$113.00
$294.20
$172.00
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of one gallon of paint in the second example problem?
$15.00
$17.00
$35.00
$20.00
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the cooking class memberships problem, what is the initial fee for the Finest Cooks membership?
$20
$60
$15
$35
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does each lesson cost in the Professional Cooks membership?
$35
$20
$60
$15
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Solving Two Step Equations Through Word Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Solving Story Problems with Systems of Linear Equations

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Decimal Multiplication Word Problems Challenge

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Estimating Sums and Differences with Decimals

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Solving Two Step Word Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Understanding Proportions and Unit Rates in Cost Calculation

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Solving Linear Equations in Real-Life Scenarios

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Percent Change Concepts

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade