Solving System of Equations Word Problems

Solving System of Equations Word Problems

Assessment

Interactive Video

Mathematics

6th - 10th Grade

Medium

Created by

Olivia Brooks

Used 1+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the first step in solving a word problem involving systems of equations?

Choose a method to solve

Use a calculator

Read the word problem

Write down the equations

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In the ice cream cones and sundaes problem, what does X represent?

Total cost

Number of items sold

Sundaes

Ice cream cones

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How much does one ice cream cone cost in the first example problem?

$1.10

$2.94

$2.35

$1.25

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In the paint and brushes problem, what is the total cost for 8 gallons of paint and 3 brushes?

$152.50

$113.00

$294.20

$172.00

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the cost of one gallon of paint in the second example problem?

$15.00

$17.00

$35.00

$20.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In the cooking class memberships problem, what is the initial fee for the Finest Cooks membership?

$20

$60

$15

$35

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How much does each lesson cost in the Professional Cooks membership?

$35

$20

$60

$15

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?