
Solving Two Step Word Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned

Amelia Wright
FREE Resource
Standards-aligned
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What was the initial cost of the TV Nathan bought?
$1,850
$2,000
$150
$25
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does Nathan pay per week for the TV?
$150
$2,000
$25
$1,850
Tags
CCSS.HSF.LE.B.5
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Nathan pays $25 per week, how many weeks will it take him to pay off the remaining amount?
60 weeks
80 weeks
50 weeks
74 weeks
Tags
CCSS.6.EE.B.7
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much did the bouquet of flowers cost?
$4
$19
$11
$63
Tags
CCSS.1.NBT.C.4
CCSS.2.NBT.B.5
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If the total cost was $63 and the flowers cost $19, how much did each book cost?
$19
$63
$11
$4
Tags
CCSS.3.OA.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What was the total cost of Madeleine's party room in advance?
$9
$19
$50
$77
Tags
CCSS.6.EE.B.6
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does Madeleine pay per hour for the party room?
$9
$77
$50
$19
Tags
CCSS.6.EE.B.7
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Exploring Patterns in Equations

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Solving Linear Equations in Real-Life Scenarios

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Solving Real-World Problems with Graphing Linear Equations

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Fact Families in Multiplication and Division

Interactive video
•
6th - 10th Grade
6 questions
Solving Multiplication and Addition Word Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Writing Linear Equations from Situations and Graphs

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade