What was the initial cost of the TV Nathan bought?

Solving Two Step Word Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard

Amelia Wright
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$1,850
$2,000
$150
$25
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does Nathan pay per week for the TV?
$150
$2,000
$25
$1,850
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Nathan pays $25 per week, how many weeks will it take him to pay off the remaining amount?
60 weeks
80 weeks
50 weeks
74 weeks
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much did the bouquet of flowers cost?
$4
$19
$11
$63
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If the total cost was $63 and the flowers cost $19, how much did each book cost?
$19
$63
$11
$4
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What was the total cost of Madeleine's party room in advance?
$9
$19
$50
$77
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does Madeleine pay per hour for the party room?
$9
$77
$50
$19
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
9 questions
Solving Equations and Cost Structures

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Solving Multi-Step Linear Equations with Fractions

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Solving Word Problems with Systems of Equations

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Solving Real-World Problems with Graphing Linear Equations

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Solving Multi-Step Equation Word Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
6 questions
Solving Multiplication and Addition Word Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade