What is a ratio?

Exploring Ratios and Unit Rates

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard

Mia Campbell
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A comparison of two numbers by division
A number that represents a part of a whole
A method to solve equations
A number that is always greater than one
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following is NOT a way to write a ratio?
A plus B
A to B
A colon B
A/B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If you have 5 apples and 10 oranges, how would you write the ratio using the fraction method?
10/5
5/10
5:10
5 to 10
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a unit rate?
A ratio where one of the numbers is one
A ratio where both numbers are equal
A ratio that compares two different units
A ratio that is always less than one
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If you buy 5 packs of Star Wars cards for $25, what is the unit rate?
$5 per pack
$25 per pack
5 packs per dollar
25 packs per dollar
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you convert 30 seconds to 60 seconds when calculating unit rates?
By subtracting 30
By multiplying by 2
By adding 30
By dividing by 2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why would you change 30 seconds to 60 seconds in a unit rate calculation?
To increase the numbers
To reduce the numbers
Because 60 seconds is one minute
To make the calculation easier
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Finding Unit Rates with Fractions and Decimals

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Unit 4, Task 11 Concepts

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Rates and Ratios in 7th Grade Math

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios, Rates, and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Rates and Ratios in Depth

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Rates and Ratios

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Equivalent Ratios and Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Unit Rates and Rate Tables

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade