Mastering Ratios, Rates, and Unit Rates

Mastering Ratios, Rates, and Unit Rates

Assessment

Interactive Video

Mathematics

6th - 10th Grade

Hard

Created by

Amelia Wright

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the unit rate if a 14-ounce box of Cheerios costs $3.99?

0.28 cents per ounce

0.29 cents per ounce

0.14 cents per ounce

0.39 cents per ounce

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If the price of a 14-ounce box of Cheerios increases to $4.99, what is the new unit rate?

0.49 cents per ounce

0.39 cents per ounce

0.29 cents per ounce

0.36 cents per ounce

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How many words can Mickey type per minute if she types 120 words in 3 minutes?

50 words per minute

40 words per minute

30 words per minute

60 words per minute

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is the better buy: a 16-ounce box of cereal for $5.49 or a 20-ounce box for $5.99?

20-ounce box

Cannot be determined

Both are the same

16-ounce box

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the formula for density?

Volume divided by mass

Volume multiplied by mass

Mass divided by volume

Mass multiplied by volume

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the density of silver if it has a mass of 41,960 kg and a volume of 4 cubic meters?

9,000 kg per cubic meter

11,000 kg per cubic meter

10,000 kg per cubic meter

10,490 kg per cubic meter

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the volume of aluminum if it weighs 1,350 kg and has a density of 2,700 kg per cubic meter?

1 cubic meter

2 cubic meters

0.25 cubic meters

0.5 cubic meters

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?