
Mastering Ratios, Rates, and Unit Rates
Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+2
Standards-aligned
Amelia Wright
FREE Resource
Standards-aligned
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate if a 14-ounce box of Cheerios costs $3.99?
0.28 cents per ounce
0.29 cents per ounce
0.14 cents per ounce
0.39 cents per ounce
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If the price of a 14-ounce box of Cheerios increases to $4.99, what is the new unit rate?
0.49 cents per ounce
0.39 cents per ounce
0.29 cents per ounce
0.36 cents per ounce
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many words can Mickey type per minute if she types 120 words in 3 minutes?
50 words per minute
40 words per minute
30 words per minute
60 words per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is the better buy: a 16-ounce box of cereal for $5.49 or a 20-ounce box for $5.99?
20-ounce box
Cannot be determined
Both are the same
16-ounce box
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the formula for density?
Volume divided by mass
Volume multiplied by mass
Mass divided by volume
Mass multiplied by volume
Tags
CCSS.HSG.MG.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the density of silver if it has a mass of 41,960 kg and a volume of 4 cubic meters?
9,000 kg per cubic meter
11,000 kg per cubic meter
10,000 kg per cubic meter
10,490 kg per cubic meter
Tags
CCSS.HSG.MG.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the volume of aluminum if it weighs 1,350 kg and has a density of 2,700 kg per cubic meter?
1 cubic meter
2 cubic meters
0.25 cubic meters
0.5 cubic meters
Tags
CCSS.HSG.MG.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
9 questions
Exploring Slope Intercept Word Problems
Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Calculating Volume of Prisms
Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring the Volume of Rectangular Prisms
Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Evaluating Algebraic Expressions: Substituting Values
Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Volume Measurements: Cubic Centimeters and Milliliters
Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Equal Groups Word Problems in Saxon Math
Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Percent of a Number
Quiz
•
6th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
13 questions
Finding slope from graph
Quiz
•
8th Grade
15 questions
slope intercept form
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade