
Solving Proportion Word Problems Effectively
Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+3
Standards-aligned
Emma Peterson
FREE Resource
Standards-aligned
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the main concept to remember when working with proportions in word problems?
Proportions are only used for exact calculations.
Ensure like units are in the numerator and denominator of each ratio.
Use only whole numbers in proportions.
Always use different units in the numerator and denominator.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If biologists tagged 900 rabbits and later found 6 tagged rabbits in a sample of 2,000, what is the estimated total number of rabbits in the park?
400,000
150,000
200,000
300,000
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you check if the estimated total number of rabbits is reasonable?
By using a different proportion.
By counting all the rabbits in the park.
By ensuring the ratios of tagged to total rabbits are equal in both the sample and the estimate.
By comparing the initial tagged rabbits to the total population.
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Mel fills his gas tank with 6 gallons of gas for $26.58. How much would it cost to fill an 18-gallon tank?
$39.87
$79.74
$53.16
$106.32
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for the cost of gas per gallon if 6 gallons cost $26.58?
$4.43
$4.00
$3.33
$5.00
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 12 pairs of jeans cost $513.72, how much would 4 pairs cost?
$171.24
$205.48
$342.48
$128.43
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How can you verify the cost of 4 pairs of jeans?
By using a different proportion.
By estimating the cost.
By finding the unit rate and multiplying by 4.
By dividing the total cost by the number of pairs.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
14 questions
finding slope from a graph
Quiz
•
8th Grade