Solving Two-Step Equation Word Problems

Solving Two-Step Equation Word Problems

Assessment

Interactive Video

Mathematics

6th - 10th Grade

Hard

Created by

Aiden Montgomery

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the first step in solving two-step equation word problems?

Undo addition and subtraction

Undo multiplication and division

Multiply both sides by 2

Divide both sides by 2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sam bought two hot dogs and a souvenir cup soda for a total of $16.50. If the souvenir cup soda cost $7, how much did each hot dog cost?

$3.75

$5.00

$4.75

$6.00

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the process for solving two-step equation word problems?

Undo multiplication and division first, then addition and subtraction

Undo addition and subtraction first, then multiplication and division

Multiply both sides by 2, then add 7

Divide both sides by 2, then subtract 7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Aaliyah had $24 and bought seven pencils. After buying them, she had $10 left. How much did each pencil cost?

$1.50

$2.00

$2.50

$3.00

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In the example where Aaliyah bought pencils, what was the total amount of money she had initially?

$10

$24

$7

$17

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Frank paid $27 for a dog bath and three additional services. If the dog bath cost $18, how much did each additional service cost?

$3.50

$3.00

$2.50

$2.00

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Who got the better deal on additional services, Frank or Ashlynn, if Ashlynn paid $2.50 per service?

Cannot be determined

Both paid the same

Ashlynn

Frank

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?