What is the first step in solving two-step equation word problems?

Solving Two-Step Equation Word Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard

Aiden Montgomery
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Undo addition and subtraction
Undo multiplication and division
Multiply both sides by 2
Divide both sides by 2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Sam bought two hot dogs and a souvenir cup soda for a total of $16.50. If the souvenir cup soda cost $7, how much did each hot dog cost?
$3.75
$5.00
$4.75
$6.00
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the process for solving two-step equation word problems?
Undo multiplication and division first, then addition and subtraction
Undo addition and subtraction first, then multiplication and division
Multiply both sides by 2, then add 7
Divide both sides by 2, then subtract 7
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Aaliyah had $24 and bought seven pencils. After buying them, she had $10 left. How much did each pencil cost?
$1.50
$2.00
$2.50
$3.00
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the example where Aaliyah bought pencils, what was the total amount of money she had initially?
$10
$24
$7
$17
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Frank paid $27 for a dog bath and three additional services. If the dog bath cost $18, how much did each additional service cost?
$3.50
$3.00
$2.50
$2.00
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Who got the better deal on additional services, Frank or Ashlynn, if Ashlynn paid $2.50 per service?
Cannot be determined
Both paid the same
Ashlynn
Frank
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Understanding Inequalities and Problem Solving

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Comparing Money and Distance with Multiplication

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Decimal Multiplication Word Problems Challenge

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Proportional Relationships in 8th Grade Math

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios and Unit Rates in Real-World Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Proportion Word Problems Challenge

Interactive video
•
6th - 10th Grade
8 questions
Solving Multi-Step Word Problems in Pre-Algebra

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Adding and Subtracting Rational Expressions

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Attributes of Linear Functions

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade