If 4 bottles of fruit juice cost $10, how much would 10 bottles cost?

Exploring Ratios and Unit Rates

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard

Jackson Turner
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$25
$20
$35
$30
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a rate?
A comparison of two quantities with the same units
A comparison of two quantities with different units
A fraction with a numerator of 1
A fraction with a denominator of 1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How long will it take a race car to travel 25 kilometers if it travels at a rate of 10 kilometers in 3 minutes?
6.5 minutes
8 minutes
5 minutes
7.5 minutes
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car travels 10 kilometers in 3 minutes, how long will it take to travel 60 kilometers?
22 minutes
20 minutes
18 minutes
15 minutes
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate in dollars per pound if a crate of apples weighing 15 pounds costs $12?
$1.5 per pound
$2 per pound
$0.8 per pound
$1.25 per pound
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many tablespoons of milk are needed for one egg if a recipe uses 2 tablespoons of milk for every 3 eggs?
1/2 tablespoon
1 tablespoon
2/3 tablespoon
3/4 tablespoon
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate of eggs per tablespoon of milk if a recipe uses 3 eggs for every 2 tablespoons of milk?
1.5 eggs
2 eggs
2.5 eggs
3 eggs
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Exploring Ratios and Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Rational Expressions in M7 4 3 kz

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios and Rates in 7th Grade Math

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Calculating Unit Rates in 6th Grade Math

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratio and Rate Tables

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Rates and Unit Rates Through Examples

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade