What is a rate?

Exploring Rational Expressions: Addition and Subtraction

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard

Amelia Wright
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A comparison of two similar quantities
A percentage
A ratio that compares two different quantities
A fraction with a numerator of one
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you convert a rate to a unit rate?
Divide the numerator by the denominator
Add the numerator and the denominator
Multiply the numerator by the denominator
Subtract the denominator from the numerator
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If you have 175 children in 5 classes, what is the unit rate of children per class?
30 children per class
25 children per class
35 children per class
40 children per class
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many magazines per box if you have 228 magazines in 4 boxes?
56 magazines per box
55 magazines per box
57 magazines per box
58 magazines per box
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit price if 6 feet of ribbon costs $19.20?
$3.60 per foot
$3.40 per foot
$3.20 per foot
$3.00 per foot
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does one pencil cost if 12 pencils cost $1.44?
10 cents per pencil
12 cents per pencil
11 cents per pencil
13 cents per pencil
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which option is the better buy: $195 for 15 pizzas or $120 for 10 pizzas?
$195 for 15 pizzas
$120 for 10 pizzas
Both are the same
Neither is a good deal
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Exploring Ratios and Unit Rates in Real-World Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios, Rates, and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Mastering Ratios, Rates, and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Unit 4, Task 11 Concepts

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios, Rates, and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Complex Fractions and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Unit Rates and Ratios: A Comprehensive Review

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios, Rates, and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade