
Exploring Rational Expressions: Addition and Subtraction

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned

Amelia Wright
FREE Resource
Standards-aligned
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a rate?
A comparison of two similar quantities
A percentage
A ratio that compares two different quantities
A fraction with a numerator of one
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you convert a rate to a unit rate?
Divide the numerator by the denominator
Add the numerator and the denominator
Multiply the numerator by the denominator
Subtract the denominator from the numerator
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If you have 175 children in 5 classes, what is the unit rate of children per class?
30 children per class
25 children per class
35 children per class
40 children per class
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many magazines per box if you have 228 magazines in 4 boxes?
56 magazines per box
55 magazines per box
57 magazines per box
58 magazines per box
Tags
CCSS.3.OA.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit price if 6 feet of ribbon costs $19.20?
$3.60 per foot
$3.40 per foot
$3.20 per foot
$3.00 per foot
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does one pencil cost if 12 pencils cost $1.44?
10 cents per pencil
12 cents per pencil
11 cents per pencil
13 cents per pencil
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which option is the better buy: $195 for 15 pizzas or $120 for 10 pizzas?
$195 for 15 pizzas
$120 for 10 pizzas
Both are the same
Neither is a good deal
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Exploring Rational Expressions in M7 4 3 kz

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios and Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Unit 4, Task 11 Concepts

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios, Rates, and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring the Constant of Proportionality in Mathematics

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Rates and Ratios in Depth

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Calculating Unit Rates in 6th Grade Math

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade