
Reasoning with Equations and Tape Diagrams in 7th Grade Math

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard
+5
Standards-aligned

Aiden Montgomery
FREE Resource
Standards-aligned
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per pound of apples if 4 pounds cost $5?
$1.00
$1.50
$1.25
$2.00
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does one pound of cheese cost if half a pound costs $3.50?
$6.00
$5.00
$8.00
$7.00
Tags
CCSS.HSF-LE.A.1B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per pound of coffee beans if 1.5 pounds cost $8.25?
$6.00
$4.50
$5.00
$5.50
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the result of multiplying a positive number by a negative number?
Undefined
Zero
Negative
Positive
Tags
CCSS.7.NS.A.2A
CCSS.7.NS.A.2B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the product of -2/39 and 39?
2
-2
-1
1
Tags
CCSS.7.NS.A.2A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the equation 6x + 3 = 24, what does x represent in the context of the family buying tickets?
Cost of a ticket
Total cost
Number of tickets
Number of snacks
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the solution to the equation 3x + 6 = 24?
x = 2
x = 1
x = 3
x = 4
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Exploring Tape Diagrams and Equations in Real Life

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Understanding Speed, Equations, and Diagrams

Interactive video
•
7th - 8th Grade
11 questions
Solving Inequalities and Equations

Interactive video
•
7th - 8th Grade
11 questions
Mathematical Concepts and Problem Solving

Interactive video
•
7th - 8th Grade
11 questions
Exploring Percentages and Tape Diagrams

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Illustrative Mathematics Grade 6 Unit 6 Lesson 1

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Mastering Dividing Decimals by Whole Numbers

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Rational Expressions: Addition and Subtraction

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade