Dividing Decimals Through Word Problems

Dividing Decimals Through Word Problems

Assessment

Interactive Video

Mathematics

6th - 10th Grade

Hard

Created by

Ethan Morris

Used 2+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How much money did Wyatt have to divide among himself and his friends?

$14.77

$73.85

$4.20

$6.75

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How many people, including Wyatt, were to share the $73.85?

4

6

5

7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the first step in solving a division problem with a decimal divisor?

Multiply the divisor by 10

Ignore the decimal point

Move the decimal point to the right

Move the decimal point to the left

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What was the total cost of the ground beef Mrs. Philip bought?

$4.20

$6.75

$4.50

$14.77

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How many pounds of ground beef did Mrs. Philip buy?

3 pounds

1.5 pounds

4 pounds

2 pounds

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What was the price per pound of the ground beef?

$14.77

$4.20

$4.50

$6.75

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How much money did Tom have to buy gifts?

$4.20

$14.77

$73.85

$6.75

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?