
Solving 2 Step Word Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned

Sophia Harris
FREE Resource
Standards-aligned
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the main focus of the upcoming quiz?
Equations and word problems
Geometry
History
Science experiments
Tags
CCSS.8.EE.C.7B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jacob bought a magazine for $5 and six candy bars. If he spent a total of $23, how much did each candy bar cost?
$2
$3
$4
$5
Tags
CCSS.3.OA.D.8
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of one candy bar if Jacob spent $23 in total, with the magazine costing $5?
$5
$4
$3
$2
Tags
CCSS.3.OA.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Jacob bought seven CDs and half of all his CDs were destroyed in a fire, leaving him with 23 CDs, how many CDs did he originally have?
46
39
30
35
Tags
CCSS.7.EE.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many CDs did Jacob have before the fire if he ended up with 23 CDs after half were destroyed?
46
39
35
30
Tags
CCSS.3.OA.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The cafeteria contributed three pies, each cut into four pieces, making a total of 12 pieces. If there were 40 pieces in total, how many pies did the club make?
7
5
8
6
Tags
CCSS.3.OA.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If the cafeteria contributed 12 pieces from three pies, how many pieces did the club make to reach a total of 40 pieces?
32
34
30
28
Tags
CCSS.3.OA.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Solving Two-Step Equations in Word Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
8 questions
Identifying Halves, Thirds, and Fourths in Math

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Dividing Whole Numbers by Unit Fractions

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Interpreting Histograms in Data Analysis

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Building the Candy Catcher: A Creative Challenge

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Boosting Math Skills with Word Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Decimal Operations

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Algebra 1 SOL Review #1

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Plotting Points on the Coordinate Plane

Quiz
•
7th - 8th Grade