
Exploring Unit Rates and Ratios in Word Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium
+5
Standards-aligned

Liam Anderson
Used 1+ times
FREE Resource
Standards-aligned
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many words can John type in one minute?
13 words
8 words
376 words
47 words
Tags
CCSS.3.OA.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the result of multiplying John's words per minute by 13?
611 words
85 words
47 words
376 words
Tags
CCSS.3.OA.D.8
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What technique involves using two fractions separated by an equal sign to solve for an unknown?
Multiplication
Proportion
Subtraction
Addition
Tags
CCSS.7.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many words can John type in 13 minutes using the proportion method?
376 words
611 words
47 words
85 words
Tags
CCSS.7.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a quarter pound of sugar costs 85 cents, how much would a five pound bag cost?
$4.25
$17
$85
$0.85
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of a five pound bag of sugar if one pound costs $3.40?
$17
$0.85
$3.40
$34
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per pound of sugar if a quarter pound costs 85 cents?
$85
$0.85
$3.40
$17
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Proportional Relationships and Costs

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Understanding Proportional Relationships and Earnings

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Unit Rates and Costs

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Exploring Rate, Ratio, and Unit Rate Concepts

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Understanding Unit Rates and Comparisons

Interactive video
•
6th - 7th Grade
9 questions
Understanding Unit Rates for Best Buy Decisions

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Unit Rate Problem Solving Techniques

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Understanding Unit Rates

Interactive video
•
5th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade