
Exploring Equivalent Ratios in Grade 6 Mathematics

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Standards-aligned

Olivia Brooks
Used 2+ times
FREE Resource
Standards-aligned
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a row in a table of ratios?
A horizontal set of entries
A label at the top of the table
A vertical set of entries
A collection of equivalent ratios
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does each column in a ratio table represent?
A label at the side of the table
A random sequence of ratios
A specific type of data
A set of unrelated numbers
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How can a ratio table help in solving problems?
By listing numbers in a confusing order
By providing random data
By organizing equivalent ratios efficiently
By using colors to differentiate data
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of 62 pounds of granola if 4 pounds cost $5?
$100.00
$77.50
$62.00
$50.00
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the price per pound of granola in the more efficient calculation method?
$2.00
$1.00
$1.25
$1.50
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many cups of cranberry juice are needed for 16 cups of soda water?
40 cups
32 cups
20 cups
16 cups
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the ratio of cranberry juice to soda water in the large batch?
5 to 3
3 to 5
5 to 2
2 to 5
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Understanding Ratios and Ratio Tables

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Ratios and Proportions in Recipes

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Analyzing Rainy Days and Paint Ratios

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Ratio and Proportion Word Problems

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Real-World Applications of Ratios and Rates

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Tropical Fruit Punch and Ratios

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Ratios and Proportions

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Ratios and Proportions in Real Life

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade