Mastering Unit Rate Concepts

Mastering Unit Rate Concepts

Assessment

Interactive Video

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

Created by

Aiden Montgomery

Used 8+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is a ratio?

A type of mathematical operation

A comparison between two numbers

A method to solve equations

A special kind of fraction

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following is NOT a way to represent a ratio?

Using a colon

Using the word 'to'

As a decimal

As a fraction

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In the food coloring example, how many yellow drops are needed for 15 red drops?

15 yellow drops

10 yellow drops

20 yellow drops

5 yellow drops

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What does 'unit rate' mean?

The total units available

The cost of a single unit

A special ratio of units

The rate of unit sales

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How much does one candy bar cost if 5 bars cost $6.75?

$2.00

$1.50

$1.35

$1.75

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If you drive 90 miles in 3 hours, what is your speed in miles per hour?

25 miles per hour

35 miles per hour

40 miles per hour

30 miles per hour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How many cookies are there per box if 108 cookies are distributed equally in 6 boxes?

15 cookies

12 cookies

18 cookies

20 cookies

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?