Proportion and Unit Rate Mastery

Proportion and Unit Rate Mastery

Assessment

Interactive Video

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

Created by

Amelia Wright

Used 4+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the first step in solving proportions using one-step equations?

Adding the ratios together

Dividing the numerator by the denominator

Cross multiplying the ratios

Identifying the variables

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How do you calculate the unit rate for coffee if the ratio given is 14 to 3?

$5.00 per cup

$4.67 per cup

$2.80 per cup

$3.14 per cup

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the unit rate of driving if you travel 900 miles in 15 hours?

65 miles per hour

55 miles per hour

75 miles per hour

60 miles per hour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the unit rate if you work 20 hours for $220?

$11 per hour

$10 per hour

$15 per hour

$20 per hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Is the ratio 5:18 proportional to 4:20?

No

Yes

Cannot be determined

Only with additional information

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the result of cross multiplying the ratios 1/2 and 1.5/3?

Both products are 4.5

Both products are 2

Both products are 1.5

Both products are 3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How do you solve for x in the proportion x/10 = 8/20?

x = 4

x = 10

x = 8

x = 20

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?