
Proportion and Unit Rate Mastery

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned

Amelia Wright
Used 4+ times
FREE Resource
Standards-aligned
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the first step in solving proportions using one-step equations?
Adding the ratios together
Dividing the numerator by the denominator
Cross multiplying the ratios
Identifying the variables
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you calculate the unit rate for coffee if the ratio given is 14 to 3?
$5.00 per cup
$4.67 per cup
$2.80 per cup
$3.14 per cup
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate of driving if you travel 900 miles in 15 hours?
65 miles per hour
55 miles per hour
75 miles per hour
60 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate if you work 20 hours for $220?
$11 per hour
$10 per hour
$15 per hour
$20 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Is the ratio 5:18 proportional to 4:20?
No
Yes
Cannot be determined
Only with additional information
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the result of cross multiplying the ratios 1/2 and 1.5/3?
Both products are 4.5
Both products are 2
Both products are 1.5
Both products are 3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you solve for x in the proportion x/10 = 8/20?
x = 4
x = 10
x = 8
x = 20
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Understanding Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 8th Grade
8 questions
Speed, Distance, and Time Concepts

Interactive video
•
6th - 8th Grade
8 questions
Proportional Relationships and Ratios

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Proportional Relationships and Linear Equations

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Proportional Relationships and Rates

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Interpreting Unit Rate and Slope

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Jason's Journey: Distance and Time Calculations

Interactive video
•
6th - 8th Grade
10 questions
Proportions and Map Scales

Interactive video
•
5th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade