What is the first step in solving proportions using one-step equations?

Proportion and Unit Rate Mastery

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium

Amelia Wright
Used 4+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Adding the ratios together
Dividing the numerator by the denominator
Cross multiplying the ratios
Identifying the variables
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you calculate the unit rate for coffee if the ratio given is 14 to 3?
$5.00 per cup
$4.67 per cup
$2.80 per cup
$3.14 per cup
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate of driving if you travel 900 miles in 15 hours?
65 miles per hour
55 miles per hour
75 miles per hour
60 miles per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate if you work 20 hours for $220?
$11 per hour
$10 per hour
$15 per hour
$20 per hour
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Is the ratio 5:18 proportional to 4:20?
No
Yes
Cannot be determined
Only with additional information
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the result of cross multiplying the ratios 1/2 and 1.5/3?
Both products are 4.5
Both products are 2
Both products are 1.5
Both products are 3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you solve for x in the proportion x/10 = 8/20?
x = 4
x = 10
x = 8
x = 20
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Exploring Scale Drawings and Maps in 7th Grade

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Finding Unit Rates from Graphs of Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Solving Word Problems with Unit Rates and Proportions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Unit Rate Problem Solving Techniques

Interactive video
•
6th - 8th Grade
7 questions
Mathematical Concepts and Problem Solving

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Determining Unit Rates from Graphs

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Understanding Distance, Rate, and Time

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Percentages, Fractions, and Proportions

Interactive video
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade