
Comparing Real World Unit Rates and Costs

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Standards-aligned

Lucas Foster
FREE Resource
Standards-aligned
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for the regular size box of crackers?
$0.175 per ounce
$1.75 per ounce
$0.17 per ounce
$0.18 per ounce
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How is the unit rate calculated for a product?
Subtract the weight from the price
Multiply the price by the weight
Divide the price by the weight
Add the price to the weight
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What mathematical property is used to calculate the unit rate?
Associative property
Distributive property
Commutative property
Cross product property
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which size box of crackers has a lower unit rate?
Cannot be determined
Large size
Regular size
Both are the same
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the price per ounce for the large size box before any coupons?
$0.170 per ounce
$0.175 per ounce
$0.18 per ounce
$0.15 per ounce
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the new unit rate for the regular size box after applying a 50 cent coupon on two boxes?
$0.18 per ounce
$0.15 per ounce
$0.17 per ounce
$0.175 per ounce
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does Kelsey pay for two regular size boxes with the coupon?
$3.75
$1.75
$3.50
$3.00
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Understanding Rates and Unit Rates

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Unit Conversion and Measurement Problems

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Proportional Relationships and Ratios

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Unit Rates and Comparisons

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Comparing Prices with Unit Rates

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Exploring Rate, Ratio, and Unit Rate Concepts

Interactive video
•
6th - 8th Grade
10 questions
Understanding Price Increases through Box Size Reduction

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade