Unit Rate and Better Buy Challenge

Unit Rate and Better Buy Challenge

Assessment

Interactive Video

Mathematics

6th - 8th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 3.OA.A.3

+4

Standards-aligned

Created by

Jackson Turner

Used 1+ times

FREE Resource

Standards-aligned

CCSS.6.RP.A.1
,
CCSS.6.RP.A.3B
,
CCSS.3.OA.A.3
CCSS.6.RP.A.3D
,
CCSS.6.RP.A.3A
,
CCSS.5.NBT.A.4
,
CCSS.6.RP.A.2
,

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the primary form in which a unit rate must be expressed?

Decimal

Fraction

Whole number

Percentage

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

To convert a rate to a unit rate, what must the denominator be?

Zero

The same as the numerator

One

Ten

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If someone types 120 words in 2 minutes, how many words do they type per minute?

30 words

60 words

120 words

240 words

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How many books per box if there are 54 books and 9 boxes?

54 books

5 books

9 books

6 books

Tags

CCSS.3.OA.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In calculations involving money and another unit, which should be listed first?

The unit

The money

Neither should be first

Either can be first

Tags

CCSS.6.RP.A.3D

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What does 'better buy' compare?

Quality of products

Quantity of products

Popularity of products

Price per unit of products

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

For a coffee priced at $3.45 for 12 ounces, what is the unit price per ounce after rounding?

$0.29

$0.30

$0.28

$0.27

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?