What is the primary form in which a unit rate must be expressed?

Unit Rate and Better Buy Challenge

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Easy

Jackson Turner
Used 1+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Decimal
Fraction
Whole number
Percentage
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
To convert a rate to a unit rate, what must the denominator be?
Zero
The same as the numerator
One
Ten
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If someone types 120 words in 2 minutes, how many words do they type per minute?
30 words
60 words
120 words
240 words
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many books per box if there are 54 books and 9 boxes?
54 books
5 books
9 books
6 books
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In calculations involving money and another unit, which should be listed first?
The unit
The money
Neither should be first
Either can be first
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does 'better buy' compare?
Quality of products
Quantity of products
Popularity of products
Price per unit of products
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
For a coffee priced at $3.45 for 12 ounces, what is the unit price per ounce after rounding?
$0.29
$0.30
$0.28
$0.27
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
8 questions
Unit Conversions and Measurements

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Measurement Units in Science

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Unit Rates

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Understanding Proportional Relationships and Earnings

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates and Measurement Conversions

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Comparing Prices and Ratios

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Exploring Unit Rates and Ratios in Word Problems

Interactive video
•
6th - 8th Grade
9 questions
Fluid Ounces and Milliliters Conversion

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade