Unit Rate and Better Buy Challenge

Unit Rate and Better Buy Challenge

Assessment

Interactive Video

Mathematics

6th - 8th Grade

Easy

Created by

Jackson Turner

Used 1+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the primary form in which a unit rate must be expressed?

Decimal

Fraction

Whole number

Percentage

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

To convert a rate to a unit rate, what must the denominator be?

Zero

The same as the numerator

One

Ten

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If someone types 120 words in 2 minutes, how many words do they type per minute?

30 words

60 words

120 words

240 words

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How many books per box if there are 54 books and 9 boxes?

54 books

5 books

9 books

6 books

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In calculations involving money and another unit, which should be listed first?

The unit

The money

Neither should be first

Either can be first

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What does 'better buy' compare?

Quality of products

Quantity of products

Popularity of products

Price per unit of products

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

For a coffee priced at $3.45 for 12 ounces, what is the unit price per ounce after rounding?

$0.29

$0.30

$0.28

$0.27

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?