What is the unit rate if 8 oranges cost 40 cents?

Unit Rate Problem Solving Techniques

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium

Mia Campbell
Used 5+ times
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
8 cents per orange
5 cents per orange
4 cents per orange
10 cents per orange
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the first step in finding a unit rate?
Set up a proportion
Cross multiply
Divide
None of the above
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you calculate the cost of one pound of pumpkin seeds if 24 pounds cost $18?
None of the above
Divide 24 by 18
Multiply 18 by 24
Divide 18 by 24
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does cross multiplying help to find in unit rate problems?
The total cost
The price per unit
The value of x
The number of units
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 1 pound of pumpkin seeds costs $0.75, how much would 10 pounds cost?
$75.00
$750.00
$0.75
$7.50
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of one shirt if 4 shirts cost $24.24?
$6.06
$4.24
$6.24
$5.06
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you set up a proportion for calculating the cost of one shirt?
Cost of 4 shirts equals 4
None of the above
Cost of x shirts equals 1
Cost of 1 shirt equals x
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Exploring Constants of Proportionality in Ratios and Proportions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Adding and Subtracting Rational Expressions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Unit Rates and Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Cost and Rate Calculations

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Unit Rates and Problem Solving

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates and Conversion Factors

Interactive video
•
6th - 7th Grade
10 questions
Understanding Rates and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
10 questions
Understanding Rates and Unit Rates

Interactive video
•
5th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade