
Unit Rate Problem Solving Techniques

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned

Mia Campbell
Used 5+ times
FREE Resource
Standards-aligned
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate if 8 oranges cost 40 cents?
8 cents per orange
5 cents per orange
4 cents per orange
10 cents per orange
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the first step in finding a unit rate?
Set up a proportion
Cross multiply
Divide
None of the above
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you calculate the cost of one pound of pumpkin seeds if 24 pounds cost $18?
None of the above
Divide 24 by 18
Multiply 18 by 24
Divide 18 by 24
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does cross multiplying help to find in unit rate problems?
The total cost
The price per unit
The value of x
The number of units
Tags
CCSS.7.EE.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 1 pound of pumpkin seeds costs $0.75, how much would 10 pounds cost?
$75.00
$750.00
$0.75
$7.50
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of one shirt if 4 shirts cost $24.24?
$6.06
$4.24
$6.24
$5.06
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you set up a proportion for calculating the cost of one shirt?
Cost of 4 shirts equals 4
None of the above
Cost of x shirts equals 1
Cost of 1 shirt equals x
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Distance, Cost, and Rate Problems

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Understanding Unit Rates and Ratios

Interactive video
•
6th - 7th Grade
8 questions
Word Problems in Ratios and Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Unit Rates

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Analyzing Word Problems in Math

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Exploring Rates in Basic Math

Interactive video
•
6th - 8th Grade
10 questions
Understanding Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Unit Rates and Cost Comparisons

Interactive video
•
5th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Decimal Operations

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Plotting Points on the Coordinate Plane

Quiz
•
7th - 8th Grade