Solving Money Word Problems for 2nd Graders

Solving Money Word Problems for 2nd Graders

Assessment

Interactive Video

Mathematics

1st - 5th Grade

Medium

CCSS
4.MD.A.2, RL.1.3, 2.NBT.B.7

+6

Standards-aligned

Created by

Emma Peterson

Used 4+ times

FREE Resource

Standards-aligned

CCSS.4.MD.A.2
,
CCSS.RL.1.3
,
CCSS.2.NBT.B.7
CCSS.6.RP.A.3B
,
CCSS.RL.2.3
,
CCSS.RL.3.3
,
CCSS.RL.4.3
,
CCSS.RL.5.3
,
CCSS.3.NBT.A.2
,

7 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How much did Jordan spend on the toy truck?

$30

$95

$75

$45

Tags

CCSS.4.MD.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What did Hallie buy?

Toy truck

Muffin

Orange

Teddy bear

Tags

CCSS.RL.1.3

CCSS.RL.2.3

CCSS.RL.3.3

CCSS.RL.4.3

CCSS.RL.5.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the combined amount Jordan and Hallie spent?

$30

$45

$75

$105

Tags

CCSS.2.NBT.B.7

CCSS.3.NBT.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What did Sophie buy during recess?

Muffin

Orange

Toy truck

Teddy bear

Tags

CCSS.RL.1.3

CCSS.RL.2.3

CCSS.RL.3.3

CCSS.RL.4.3

CCSS.RL.5.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How much did Riley spend on the orange?

30 dollars

70 cents

95 cents

25 cents

Tags

CCSS.4.MD.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How much more did Sophie spend than Riley?

25 cents

95 cents

70 cents

30 dollars

Tags

CCSS.4.MD.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What method was used to compare prices?

Subtraction

Addition

Division

Multiplication

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Discover more resources for Mathematics