
Division Story Problems for Grade 4

Interactive Video
•
Mathematics
•
1st - 5th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned

Aiden Montgomery
Used 4+ times
FREE Resource
Standards-aligned
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the total cost of 35 pencil boxes?
52 rupees
1820 rupees
840 rupees
70 rupees
Tags
CCSS.3.OA.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many pencil boxes are mentioned in the problem?
12 boxes
35 boxes
70 boxes
52 boxes
Tags
CCSS.3.OA.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of one pencil box if the total cost for 35 boxes is 1820 rupees?
1820 rupees
35 rupees
52 rupees
70 rupees
Tags
CCSS.7.EE.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What operation is used to find the cost of one pencil box?
Subtraction
Addition
Multiplication
Division
Tags
CCSS.3.OA.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the result of dividing the total cost of pencil boxes by the number of boxes?
52 rupees per box
35 rupees per box
70 rupees per box
12 rupees per box
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many chocolates did Sanika distribute?
12 chocolates
70 chocolates
35 chocolates
840 chocolates
Tags
CCSS.3.OA.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Into how many boxes were the chocolates distributed?
12 boxes
52 boxes
35 boxes
70 boxes
Tags
CCSS.3.OA.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
7 questions
Mastering Money Counting Skills

Interactive video
•
1st - 5th Grade
6 questions
Multiplying Mixed Numbers with Visual Representations

Interactive video
•
1st - 6th Grade
11 questions
Solving Multi-Step Word Problems for 4th Graders

Interactive video
•
1st - 5th Grade
11 questions
Converting Between Mixed Numbers and Improper Fractions

Interactive video
•
1st - 5th Grade
6 questions
Using Real Objects to Solve Word Problems

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Using Real Objects to Solve Word Problems

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Solving Multiplication and Division Word Problems About Volume

Interactive video
•
1st - 6th Grade
11 questions
Exploring STAAR PREP 4.4H Practice Questions 1-5

Interactive video
•
1st - 5th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Place Value

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Finding Volume of Rectangular Prisms

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Place Value

Quiz
•
4th Grade
13 questions
4.NBT.A.2 Pre-Assessment

Quiz
•
4th Grade
6 questions
Spiral Review 8/5

Quiz
•
4th Grade
20 questions
place value

Quiz
•
4th Grade
10 questions
Place Value

Quiz
•
3rd Grade