
Understanding Propane Cost Function

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Standards-aligned

Jackson Turner
FREE Resource
Standards-aligned
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the function used to determine the cost of filling a propane tank?
C(G) = 5.11G
C(G) = 2.11G
C(G) = 4.11G
C(G) = 3.11G
Tags
CCSS.6.EE.B.7
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does it cost to fill 4 gallons of propane?
$12.44
$12.44
$10.44
$12.11
Tags
CCSS.HSF.IF.A.2
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the ordered pair for 4 gallons of propane?
(4, 12.44)
(4, 12.44)
(4, 12.11)
(4, 12.44)
Tags
CCSS.8.EE.B.5
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does the ordered pair (4, 12.44) represent?
4 gallons cost $10.44
4 gallons cost $12.44
4 gallons cost $11.44
4 gallons cost $13.44
Tags
CCSS.6.EE.B.7
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If the cost is $24.88, how many gallons of propane were purchased?
9 gallons
6 gallons
7 gallons
8 gallons
Tags
CCSS.HSF.IF.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the ordered pair when the cost is $24.88?
(8, 24.88)
(7, 24.88)
(6, 24.88)
(9, 24.88)
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the practical domain of the function?
0 to 15 gallons
0 to 12 gallons
0 to 20 gallons
0 to 10 gallons
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Understanding Initial Values in Functions

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Word Problems Involving Basic Arithmetic

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Fuel Efficiency and Calculations

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Measurement Conversions and Comparisons

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Understanding Rates and Unit Rates

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Calculating Trip Costs and Fuel

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Cost and Measurement Word Problems

Interactive video
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade