
Total Cost and Production Units

Interactive Video
•
Mathematics, Business
•
9th - 12th Grade
•
Hard

Mia Campbell
FREE Resource
Read more
7 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the formula for the total cost C(Q) to produce Q units?
C(Q) = 4Q + 42,000
C(Q) = 4.5Q + 41,500
C(Q) = 4.5Q + 40,000
C(Q) = 5Q + 40,000
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does it cost to produce 6,200 units?
$71,000
$68,000
$69,400
$70,000
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the result of 4.5 multiplied by 6,200?
28,000
27,900
26,900
29,000
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the first step to find the number of units that can be produced for a total cost of $53,380?
Add 41,500 to both sides
Multiply both sides by 4.5
Divide both sides by 4.5
Subtract 41,500 from both sides
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
After subtracting 41,500 from both sides, what is the next step to solve for Q?
Multiply by 4.5
Subtract 4.5
Divide by 4.5
Add 4.5
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the value of Q when the total cost is $53,380?
2,700 units
2,640 units
2,800 units
2,500 units
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the total cost when 2,640 units are produced?
$53,380
$54,000
$52,000
$55,000
Similar Resources on Wayground
8 questions
Wind Energy and AP Exam Concepts

Interactive video
•
9th - 12th Grade
11 questions
Profit Function Analysis and Optimization

Interactive video
•
10th - 12th Grade
6 questions
Inventory Valuation Quiz

Interactive video
•
9th - 10th Grade
6 questions
Character Analysis and Understanding

Interactive video
•
9th - 12th Grade
8 questions
Back To The Moon: The technology used for the Apollo moon missions

Interactive video
•
10th - 12th Grade
6 questions
Factoring a binomial using distributive property

Interactive video
•
11th Grade - University
6 questions
The Future of Office Spaces: Design Changes and Remote Work Considerations

Interactive video
•
9th - 12th Grade
6 questions
VOICED: Hong KongÕs Ôcage dwellersÕ pay cityÕs highest rents

Interactive video
•
10th Grade - University
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
•
9th Grade
20 questions
1.1 (b) Add / Sub/ Multiply Polynomials

Quiz
•
12th Grade
20 questions
Order of Operations

Quiz
•
9th Grade
19 questions
Order of Operations

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Segment Addition Postulate Introduction

Quiz
•
9th - 10th Grade
20 questions
Algebra 1 Review

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Combining Like Terms

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Two Step Equations

Quiz
•
9th Grade