
Unit Price Calculation and Concepts

Interactive Video
•
Mathematics, Science
•
5th - 8th Grade
•
Hard

Aiden Montgomery
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the definition of unit price?
The price for one unit
The price for multiple units
The total cost of all units
The average price of units
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the apple example, what is the unit of measure used?
Ounces
Kilograms
Pounds
Liters
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you calculate the unit price from a graph?
Multiply the price by the unit measure
Subtract the unit measure from the price
Divide the price by the unit measure
Add the price and the unit measure
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit price of apples in the example?
$0.66
$0.40
$1.00
$0.50
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If you buy 10 pounds of apples, what is the total cost?
$6.60
$5.00
$10.00
$4.00
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the cheese example, what is the unit price?
$0.66
$0.40
$1.00
$0.50
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many times does 10 go into 40 in the cheese example?
3 times
6 times
4 times
5 times
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Unit Rate Problem Solving Challenge

Interactive video
•
6th - 8th Grade
6 questions
Understanding Price Increase through Shrinkflation

Interactive video
•
6th - 9th Grade
11 questions
Calculating Meal Cost with Tip

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Understanding Basic Math Concepts

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Calculating Unit Prices and Costs

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Unit Rates and Proportions

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Mastering Unit Price Calculations

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Comparing Real World Unit Rates and Costs

Interactive video
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Decimal Operations

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Common Denominators

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Plotting Points on the Coordinate Plane

Quiz
•
7th - 8th Grade