What is the price per pound of Honduran coffee at the Grind House?

Coffee Cost Calculations and Blends

Interactive Video
•
Mathematics, Business
•
5th - 8th Grade
•
Hard

Lucas Foster
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$8
$10
$9.40
$11.50
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much Costa Rican coffee is used in the Central American Blend?
0.3 pounds
0.5 pounds
0.4 pounds
0.6 pounds
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of 0.4 pounds of Costa Rican coffee?
$4.80
$4.40
$5.00
$4.60
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the price per pound of Costa Rican coffee?
$11.50
$10
$8
$9.40
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much Honduran coffee is used in the Central American Blend?
0.6 pounds
0.3 pounds
0.5 pounds
0.4 pounds
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of 0.6 pounds of Honduran coffee?
$4.80
$4.60
$5.00
$4.40
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the total cost of the Central American Blend per pound?
$8.40
$9.40
$10.40
$11.40
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Camera Trap Catches Rare Animal!

Interactive video
•
6th - 9th Grade
11 questions
Rarest Frog in the World?

Interactive video
•
6th - 9th Grade
11 questions
Tick Infested Puppy! Can We Save Him??

Interactive video
•
6th - 9th Grade
11 questions
Scientific Arguments and Ecosystem Restoration

Interactive video
•
6th - 8th Grade
8 questions
Converting Pounds to Ounces

Interactive video
•
4th - 8th Grade
11 questions
Proportions in Real-World Applications

Interactive video
•
6th - 10th Grade
8 questions
Snapping Turtle BITES Me.. AGAIN!

Interactive video
•
6th - 9th Grade
6 questions
Anolis Lizard Behavior in Costa Rican Rainforest

Interactive video
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade