If your new salary is $45,000 after a 5% raise, what was your original salary?

Triangle Angles and Cost Calculations

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard

Ethan Morris
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$45,000
$42,857
$43,000
$44,000
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per square foot if it costs $250 to carpet a room that is 14 by 18 feet?
$1.00
$0.99
$1.10
$0.95
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much would it cost to carpet a room that is 9 by 10 feet, given the cost per square foot is approximately $0.992?
$88.00
$91.00
$89.29
$90.00
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If the entry fee to a fair is $12 and each ride costs $1.50, how many rides can you take with a total of $24?
6 rides
8 rides
12 rides
10 rides
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the total cost for 8 rides at the fair, including the entry fee?
$24
$22
$20
$26
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In a triangle, if the second angle is twice the first and the third is three times the first, what is the measure of the first angle?
30 degrees
45 degrees
60 degrees
90 degrees
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the measure of the second angle in the triangle problem?
30 degrees
60 degrees
90 degrees
120 degrees
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Triangle Angle Relationships and Theorems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Triangle Sum and Exterior Angle Theorems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Angle Relationships in Triangles

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring the Triangle Sum Theorem

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Classifying Triangles by Angles

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Missing Angles in Triangles

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Adding and Subtracting Rational Expressions

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Parallel Lines and Triangle Angles

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade