Short-Run Cost Curves (Part 2)- Micro Topic 3.2

Interactive Video
•
Business
•
11th Grade - University
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Read more
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What are the components that make up the total cost in a cost curve?
Fixed cost and marginal cost
Variable cost and marginal cost
Fixed cost and variable cost
Total cost and average cost
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why does the average fixed cost curve keep decreasing?
Because fixed costs increase with quantity
Because fixed costs remain constant
Because fixed costs decrease with quantity
Because fixed costs are divided by increasing quantities
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
At what point does the average variable cost curve intersect with the marginal cost curve?
At the minimum point of marginal cost
At the maximum point of marginal cost
At the minimum point of average variable cost
At the maximum point of average variable cost
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How can you determine the total cost of producing a specific number of units using the graph?
By dividing the total cost by the number of units
By multiplying the average total cost by the number of units
By subtracting the average fixed cost from the average total cost
By adding the fixed cost to the variable cost
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which cost curves are considered the most important for drawing and analysis?
Average fixed cost and average variable cost
Marginal cost and average total cost
Total cost and variable cost
Fixed cost and marginal cost
Similar Resources on Wayground
8 questions
Understanding Cost Curves in Microeconomics

Interactive video
•
11th Grade - University
2 questions
Micro Unit 3 Intro- Costs of Production and Perfect Competition

Interactive video
•
11th Grade - University
3 questions
Microeconomic Cost Curves (Old Version) MC, ATC, AVC, and AFC

Interactive video
•
11th Grade - University
2 questions
Short-Run Cost Curves (Part 3)- Micro Topic 3.2

Interactive video
•
11th Grade - University
3 questions
Lump Sum and Per Unit: Econ Concepts in 60 Seconds

Interactive video
•
11th Grade - University
3 questions
Short-Run Cost Curves (Part 3)- Micro Topic 3.2

Interactive video
•
11th Grade - University
6 questions
Micro Unit 3 Intro- Costs of Production and Perfect Competition

Interactive video
•
11th Grade - University
8 questions
Short-Run Costs (Part 1)- Micro Topic 3.2

Interactive video
•
11th Grade - University
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade