Comparative Advantage Explained

Interactive Video
•
Business
•
11th Grade - University
•
Medium
Wayground Content
Used 4+ times
FREE Resource
Read more
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why do individuals and countries choose to specialize in certain tasks or products?
Because they have unlimited time and resources.
To maximize their efficiency and trade for other needs.
To avoid trading with others.
To produce everything they need by themselves.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the term used when a country can produce more of a good than another country?
Comparative advantage
Trade surplus
Absolute advantage
Opportunity cost
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How is the per unit opportunity cost calculated?
By adding the number of units lost and gained.
By dividing the number of units lost by the number of units gained.
By dividing the total cost by the number of units produced.
By subtracting the number of units gained from the number of units lost.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which country should specialize in producing planes based on the given scenario?
The country that produces fewer planes.
The country that produces more toys.
The country that gives up fewer toys per plane.
The country that gives up more toys per plane.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What terms of trade would benefit both the US and China in the given example?
One plane for 4 toys
One plane for 2 toys
One plane for 10 toys
One plane for 6 toys
Similar Resources on Wayground
2 questions
Macro Unit 1, Question 11- Terms of Trade

Interactive video
•
11th Grade - University
2 questions
Micro Unit 1, Question 10- Comparative Advantage

Interactive video
•
11th Grade - University
2 questions
Comparative Advantage Explained

Interactive video
•
11th Grade - University
2 questions
Absolute Advantage vs. Comparative Advantage

Interactive video
•
11th Grade - University
2 questions
Introduction to Comparative Advantage and Trade

Interactive video
•
11th Grade - University
2 questions
Micro Unit 1- Practice Questions #2

Interactive video
•
11th Grade - University
3 questions
Comparative Advantage Explained

Interactive video
•
11th Grade - University
2 questions
Macro Unit 1- Practice Questions #2

Interactive video
•
11th Grade - University
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Business
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Lab Safety and Lab Equipment

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Getting to know YOU icebreaker activity!

Quiz
•
6th - 12th Grade
12 questions
Macromolecules

Lesson
•
9th - 12th Grade
12 questions
Classifying Polys - 1.1

Quiz
•
10th - 12th Grade
20 questions
1.1 (b) Add / Sub/ Multiply Polynomials

Quiz
•
12th Grade