Finding Unit Rates from a Graph of a Proportional Relationship
Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Read more
7 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a key characteristic of a proportional relationship on a graph?
It never intersects the axes.
It passes through the origin.
It has a constant slope of zero.
It forms a curve.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you determine the unit rate of the subway car's speed?
By finding the slope of the line.
By dividing the total distance by total time.
By calculating the distance traveled in one minute.
By measuring the time taken to travel one mile.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate of the Curiosity Rover's speed?
3 inches per second
2 inches per second
1.5 inches per second
1 inch per second
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How can you find the cost of one concert ticket using a graph?
By using the cross products property.
By measuring the distance between points on the graph.
By finding the slope of the line.
By calculating the average cost of all tickets.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of one concert ticket if two tickets cost $61?
$30.50
$31.00
$29.50
$32.00
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for hourly wages if one hour of work earns $15?
$15 per hour
$12 per hour
$20 per hour
$10 per hour
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How fast does sound travel through steel in kilometers per second?
4 km/s
7 km/s
5 km/s
6 km/s
Similar Resources on Wayground
6 questions
Lookalikes of royal couple make their appearance outside hospital
Interactive video
•
6th - 7th Grade
3 questions
The Life of a Peasant (In the High Middle Ages)
Interactive video
•
6th - 9th Grade
6 questions
I WONDER - What Is A Selkie?
Interactive video
•
KG - 6th Grade
6 questions
I WONDER - How Old Are Icebergs?
Interactive video
•
KG - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
14 questions
finding slope from a graph
Quiz
•
8th Grade