What is the unit price if a pizza with 8 slices costs $14.80?
Writing Equations for Proportional Relationship Between Distance and Time

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
Used 1+ times
FREE Resource
Read more
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$1.85
$2.00
$2.50
$1.50
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In a proportional relationship equation, what does the 'm' represent?
The dependent variable
The independent variable
The total cost
The constant of proportionality
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you determine the unit price?
Add the total cost to the number of items
Multiply the total cost by the number of items
Divide the total cost by the number of items
Subtract the number of items from the total cost
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the form of the equation used to represent proportional relationships?
y = mx
y = mx + b
y = x/m
y = m/x
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why is the graph of a proportional relationship a straight line through the origin?
Because the total cost is always decreasing
Because the number of items is always increasing
Because the ratio of cost to number of items is constant
Because the cost per item is variable
Similar Resources on Quizizz
6 questions
Finding Fractional Unit Rates Using a Graph

Interactive video
•
1st - 6th Grade
2 questions
Understanding Unit Rates

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Hot Chocolate Purchase Scenarios

Interactive video
•
1st - 5th Grade
6 questions
Understanding the Cost of Jeans

Interactive video
•
1st - 5th Grade
2 questions
Solving Proportional Relationship Problems Using Graphs

Interactive video
•
1st - 6th Grade
2 questions
Finding Unit Rates by Reading Graphs

Interactive video
•
1st - 6th Grade
2 questions
Comparing Proportional Relationships by Unit Rates

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Finding Unit Rates by Reading Graphs

Interactive video
•
1st - 6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade