Finding the Best Deal: Comparing Unit Rates

Interactive Video
•
Mathematics, Business
•
1st - 6th Grade
•
Easy
Wayground Content
Used 1+ times
FREE Resource
Read more
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate if you buy 10 slices of pizza for $20?
$1 per slice
$2 per slice
$3 per slice
$4 per slice
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 3 slices of pizza cost $6, how much would 1 slice cost?
$1
$2
$3
$4
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why can't you determine the best deal just by looking at the size or price of a product?
Because you need to calculate the unit price
Because the highest price is always the best deal
Because the largest size is always the best deal
Because the smallest size is always the best deal
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the first step in finding the best deal among different packages?
Choose the package with the lowest price
Choose the package with the largest size
Calculate the price per unit
Choose the package with the highest price
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the candy example, what was the determining factor for identifying the best deal?
The brand of the candy
The price per ounce
The size of the package
The total cost of the package
Similar Resources on Wayground
4 questions
Writing Unit Fractions with Numerators and Denominators

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Writing Equations for Proportional Relationship Between Distance and Time

Interactive video
•
1st - 6th Grade
11 questions
Understanding Weight and Measurement Units

Interactive video
•
2nd - 5th Grade
8 questions
UPITN 29/1/80 STREET DECORATIONS FOR ISLAMIC CONFERENCE

Interactive video
•
1st - 3rd Grade
7 questions
Understanding Units of Weight

Interactive video
•
5th - 8th Grade
5 questions
LIB 22-2-73 PRESIDENT SADAT HOSTS PRESIDENT FRANCOIS TOMBALBAYE IN CAIRO

Interactive video
•
1st - 2nd Grade
2 questions
Finding the Best Deal: Comparing Unit Rates

Interactive video
•
1st - 6th Grade
3 questions
Finding the Best Deal: Comparing Unit Rates

Interactive video
•
1st - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Common Denominators

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
6 questions
Spiral Review 8/5

Quiz
•
4th Grade
10 questions
Place Value

Quiz
•
3rd Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
7 questions
Volume Review

Lesson
•
5th Grade