
Unit Price and Cost Calculations

Interactive Video
•
Mathematics
•
5th - 6th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the quotient of 246 divided by 12 when calculated mentally?
22
20.5
24
18
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 8 avocados cost $4, how much would 16 avocados cost using a double number line?
$12
$10
$8
$6
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit price of one avocado if 8 avocados cost $4?
$1.00
$0.25
$0.50
$0.75
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many water bottles can you buy for $3 if 12 bottles cost $9?
2
5
3
4
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per pound of flour if a 10-pound sack costs $8?
$0.50
$1.00
$0.70
$0.80
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 4 bags of chips cost $6, what is the cost per bag?
$1.25
$1.00
$1.75
$1.50
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much would 7 bags of chips cost if each bag is $1.50?
$10.00
$11.00
$10.50
$9.50
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Calculating Movie Ticket Costs

Interactive video
•
5th - 6th Grade
11 questions
Unit Rates and Proportions Practice

Interactive video
•
6th - 7th Grade
9 questions
Understanding Percentages and Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Percentage and Proportions in Money

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Cost and Measurement Problems

Interactive video
•
6th Grade
11 questions
Unit Rates and Cost Comparisons

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Unit Rates and Proportions Problems

Interactive video
•
5th - 6th Grade
11 questions
Understanding Unit Ratios in Shopping

Interactive video
•
5th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Common Denominators

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
7 questions
Volume Review

Lesson
•
5th Grade