
Unit Rates and Conversion Factors

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the main relationship between equivalent ratios and unit rates?
Equivalent ratios have different unit rates.
Equivalent ratios have the same unit rates.
Equivalent ratios are unrelated to unit rates.
Equivalent ratios always result in whole numbers.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car travels 55 miles in one hour, how far will it travel in 1.5 hours?
27.5 miles
110 miles
82.5 miles
55 miles
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the salsa recipe, what does the ratio of 8 ounces of tomatoes to 1 ounce of onions represent?
The unit rate of tomatoes to onions.
The number of onions needed per batch.
The total weight of the salsa.
The number of tomatoes needed per batch.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which burrito special offers a better price per burrito?
Both have the same price per burrito
Neither is a good deal
10 burritos for $12
6 burritos for $7.50
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If the cost per banana is 50 cents, how much would 10 bananas cost?
$7.50
$10.00
$2.50
$5.00
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which plane is faster based on their unit rates?
Plane A at 555 miles per hour
Plane B at 560 miles per hour
Plane A at 560 miles per hour
Plane B at 555 miles per hour
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How far can a car travel with 15 gallons if it travels 35 miles per gallon?
500 miles
350 miles
450 miles
525 miles
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Analyzing Rates and Ratios

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Unit Rates and Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Ratios and Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates and Cost Calculations

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates and Pricing Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates and Cost Comparisons

Interactive video
•
6th - 8th Grade
8 questions
Understanding Unit Rates Using a Double Number Line

Interactive video
•
6th - 7th Grade
10 questions
Understanding Ratios and Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade