Graphing Proportional Relationships (Part 1)

Interactive Video
•
Mathematics
•
4th - 6th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Read more
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a proportional relationship?
A comparison of three quantities
Two ratios that are equal
A comparison of different units
A single ratio
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 4 bananas cost $2, how much would 8 bananas cost in a proportional relationship?
$8
$6
$2
$4
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate of the given proportional relationship involving bananas?
$0.75 per banana
$1.00 per banana
$0.25 per banana
$0.50 per banana
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following ordered pairs would fit the graph of the given proportional relationship?
(7, 4)
(6, 3)
(5, 2.5)
(3, 2)
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What pattern is observed in the graph of the proportional relationship?
The points form a straight line
The points form a curve
The points are scattered randomly
The points form a zigzag line
Similar Resources on Wayground
2 questions
Use a Relationship to Graph a Line | 8.EE.B.5

Interactive video
•
6th - 7th Grade
6 questions
Comparing Graphs and Equations Representing Proportional Relationships

Interactive video
•
4th - 6th Grade
3 questions
Proportional Relationships in a Graph

Interactive video
•
4th - 6th Grade
6 questions
Proportional Relationships in a Graph

Interactive video
•
4th - 6th Grade
6 questions
Graphing Proportional Relationships (Part 2)

Interactive video
•
4th - 6th Grade
2 questions
Constant of Proportionality

Interactive video
•
4th - 6th Grade
8 questions
Understanding Proportional Ratios

Interactive video
•
5th - 6th Grade
2 questions
Identify Proportional Relationships by Examining the Origin

Interactive video
•
1st - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Common Denominators

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
6 questions
Spiral Review 8/5

Quiz
•
4th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
7 questions
Volume Review

Lesson
•
5th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade