Understanding Unit Rates Through Fractional Pictures

Interactive Video
•
Mathematics
•
1st - 6th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Read more
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a unit rate?
A comparison of two different quantities
A comparison of a quantity to one of another quantity
A comparison of two similar quantities
A comparison of a quantity to two of another quantity
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following is an example of a unit rate?
10 students in a class
5 miles in 2 hours
1/2 stick of butter per 1 cup of sugar
3 apples for $2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How can you express the unit rate of buying bananas?
Bananas per dollar or dollars per banana
Bananas per pound or pounds per banana
Bananas per kilogram or kilograms per banana
Bananas per dozen or dozens per banana
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If it takes 2 gallons of gas to mow one lawn, what is the unit rate?
1 lawn per 2 gallons
2 gallons per lawn
2 lawns per gallon
1 gallon per 2 lawns
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How can you express the unit rate of mowing lawns with gas?
Lawn per hour or hour per lawn
Lawn per mile or mile per lawn
Lawn per liter or liter per lawn
Lawn per gallon or gallon per lawn
Similar Resources on Wayground
3 questions
Understanding Unit Rates

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Identifying Unit Rates through Verbal Descriptions

Interactive video
•
1st - 6th Grade
3 questions
Finding Unit Rate in Diagrams

Interactive video
•
1st - 6th Grade
8 questions
Using Tables to Determine Unit Rates

Interactive video
•
1st - 6th Grade
2 questions
Simplifying Rates to Unit Rates Using Tape Diagrams

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Finding Unit Rates by Reading Graphs

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Finding the Best Deal: Comparing Unit Rates

Interactive video
•
1st - 6th Grade
2 questions
Understanding Unit Rates

Interactive video
•
1st - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
12 questions
Unit Zero lesson 2 cafeteria

Lesson
•
9th - 12th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
11 questions
All about me

Quiz
•
Professional Development
20 questions
Lab Safety and Equipment

Quiz
•
8th Grade
13 questions
25-26 Behavior Expectations Matrix

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Exploring Digital Citizenship Essentials

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Rounding Decimals

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Place Value

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Finding Volume of Rectangular Prisms

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Place Value

Quiz
•
4th Grade
30 questions
Multiplication and Division Challenge

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Place Value

Quiz
•
3rd Grade