Finding Unit Rates from Graphs

Interactive Video
•
Mathematics
•
1st - 6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Read more
7 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate if you have a proportional relationship of $6 for 2 pounds?
$4 per pound
$2 per pound
$5 per pound
$3 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following is a common mistake when determining unit rates?
Calculating the wrong total
Reversing the variables
Using the wrong graph
Ignoring the table values
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 4 pounds cost $12, what is the unit rate?
$4 per pound
$3 per pound
$2 per pound
$5 per pound
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How can you find the unit rate using a graph?
Find 1 on the x-axis and check the y-axis
Use any point on the graph
Calculate the slope of the graph
Find 1 on the y-axis and check the x-axis
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate if 30 miles are covered in 10 hours?
2 miles per hour
3 miles per hour
4 miles per hour
5 miles per hour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In a graph with breaks in the scales, how can you determine the unit rate?
Estimate based on the graph's appearance
Use the midpoint of the graph
Use the first visible point
Use any ordered pair and divide
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 1 additional pound costs 4 additional dollars, what is the unit rate?
$5 per pound
$4 per pound
$3 per pound
$2 per pound
Similar Resources on Wayground
2 questions
Simplifying Rates to Unit Rates Using Tape Diagrams

Interactive video
•
1st - 6th Grade
2 questions
Understanding Rates: Part of the Ratio Family

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Finding Unit Rates by Reading Graphs

Interactive video
•
1st - 6th Grade
8 questions
Finding Unit Rates in Proportional Relationships Using Graphs

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Creating Unit Rates Using Diagrams

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Finding the Best Deal: Comparing Unit Rates

Interactive video
•
1st - 6th Grade
8 questions
Finding Unit Rates and Situations with Fractions

Interactive video
•
1st - 6th Grade
8 questions
Graphing Rates on a Coordinate Plane: Setting up a Table

Interactive video
•
1st - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade