Understanding Proportional Relationships: Relating Graphs and Equations

Interactive Video
•
Mathematics
•
9th - 10th Grade
•
Easy
Quizizz Content
Used 1+ times
FREE Resource
Read more
7 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for the proportional relationship of $8 for 2 pounds of potato salad?
$2 per pound
$3 per pound
$4 per pound
$5 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In a unit rate of 3 miles per hour, which variable is independent?
Distance
Speed
Hours
Miles
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
When plotting a graph for 3 miles per hour, which axis should time be placed on?
X-axis
None
Y-axis
Z-axis
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How can you verify if a graph and an equation represent the same proportional relationship?
By measuring the graph's length
By checking the color of the graph
By counting the number of lines
By testing specific ordered pairs
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate in the equation c = 4w?
2
3
4
5
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the equation for a proportional relationship of 3 miles per hour?
t = d/3
t = 3d
d = t/3
d = 3t
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How can you quickly create a graph from the equation d = 3t?
By drawing random points
By using the unit rate
By guessing the values
By using a calculator
Similar Resources on Wayground
6 questions
Proportional Relationships in Linear Functions

Interactive video
•
9th - 10th Grade
9 questions
Fraction Operations and Word Problems

Interactive video
•
9th - 10th Grade
8 questions
Work Rate Problems and Concepts

Interactive video
•
9th - 10th Grade
4 questions
Modeling Population Dynamics: Exponential Equations and Stabilization

Interactive video
•
9th - 10th Grade
2 questions
GCSE Maths - How to Find the Gradient of a Straight Line #65

Interactive video
•
9th - 10th Grade
11 questions
Understanding Slope and Proportional Relationships

Interactive video
•
9th - 10th Grade
4 questions
GCSE Maths - How to Find the Gradient of a Straight Line #65

Interactive video
•
9th - 10th Grade
4 questions
Comparing Distance-Time Graphs and Equations

Interactive video
•
9th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade