What is the definition of a unit rate?
Determine the Unit Rate-Cost for ONE | 6.RP.A.2

Interactive Video
•
Mathematics, Science
•
10th - 12th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Read more
7 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The total cost of multiple items
The cost of one item
The cost of two items
The average cost of items
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many stamps were sold for $4.95 in 1999?
10 stamps
15 stamps
12 stamps
20 stamps
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What was the unit rate per stamp in 1999?
$0.33
$0.25
$0.50
$0.40
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many stamps were sold for $6.00 in 2018?
20 stamps
15 stamps
12 stamps
10 stamps
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What was the unit rate per stamp in 2018?
$0.25
$0.33
$0.40
$0.50
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How did the cost of a stamp change from 1999 to 2018?
It increased from $0.33 to $0.50
It decreased from $0.50 to $0.33
It decreased from $0.33 to $0.25
It remained the same
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What mathematical operation is primarily used to find the unit rate?
Addition
Division
Subtraction
Multiplication
Similar Resources on Quizizz
6 questions
CLEAN : US gold coin sells for record $18.87 mn at Sotheby's auction

Interactive video
•
9th - 12th Grade
6 questions
What is Tax?

Interactive video
•
KG - 12th Grade
3 questions
Only In Switzerland 1 - Chocolate Stamp

Interactive video
•
10th Grade - University
6 questions
Finding Unit Rate Using a Conversion Ratio

Interactive video
•
10th - 12th Grade
8 questions
Regents Exam: Algebra I August 2016 (Problem 37 of 37)

Interactive video
•
11th Grade - University
11 questions
Understanding Fermi Estimation

Interactive video
•
9th - 12th Grade
6 questions
VOICED : US poor struggle for Thanksgiving

Interactive video
•
10th Grade - University
10 questions
Understanding Assistance Programs and Food Stamps

Interactive video
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
14 questions
Attributes of Linear Functions

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
8 questions
Writing Equations from Verbal Descriptions

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Geometry Final Review

Quiz
•
9th - 12th Grade
12 questions
Graphs of Exponential Functions Review

Quiz
•
9th - 10th Grade
10 questions
Algebra 2 Regents Prep

Quiz
•
11th Grade
18 questions
Unit 6 Part 1 Review (Exponents)

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
CCA2 B Final Review LT 9-10

Quiz
•
11th Grade