What is a unit rate?

Unit Price

Interactive Video
•
Mathematics, Business
•
4th - 6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Read more
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A rate with both numerator and denominator as 1
A rate with a denominator of 1
A rate with a numerator of 1
A rate with a denominator of 0
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why is it useful to use unit rates when comparing prices?
It makes the items more expensive
It increases the weight of the items
It helps to compare items of different sizes or quantities
It reduces the price of the items
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you calculate the unit rate for Bag A of macaroni?
Divide the cost by the weight
Subtract the weight from the cost
Multiply the cost by the weight
Divide the weight by the cost
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for Bag B of macaroni?
$5 per pound
$2 per pound
$3 per pound
$4 per pound
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which bag of macaroni offers a better deal based on unit price?
Bag A
Neither bag is a good deal
Bag B
Both bags are the same
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Comparative Analysis of Prices and Measurements

Interactive video
•
4th - 5th Grade
10 questions
Understanding Linear Relationships and Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Calculating Movie Ticket Costs

Interactive video
•
5th - 6th Grade
11 questions
Understanding Unit Rates and Ratios

Interactive video
•
6th - 7th Grade
7 questions
Unit Rates and Proportionality Concepts

Interactive video
•
4th - 6th Grade
7 questions
Weight Measurement and Basic Arithmetic

Interactive video
•
4th - 5th Grade
11 questions
Unit Rates and Prices Concepts

Interactive video
•
5th - 6th Grade
11 questions
Percentage and Division Word Problems

Interactive video
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Addition and Subtraction

Quiz
•
4th Grade
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade