
Understanding Unit Rates and Costs

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does the term 'unit rate' refer to?
A rate calculated for one unit
A rate calculated for multiple units
A rate that is always increasing
A rate that is always decreasing
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If there are 48 deer in 6 square miles, how many deer are there per square mile?
10 deer
8 deer
12 deer
6 deer
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What operation is primarily used to find a unit rate?
Multiplication
Subtraction
Division
Addition
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many miles can be traveled per gallon if a car travels 1065 miles on 15 gallons?
75 miles
71 miles
65 miles
79 miles
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the first step in calculating the unit rate for miles per gallon?
Divide the miles by the gallons
Add the miles and gallons
Subtract the gallons from the miles
Multiply the miles by the gallons
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 13.55 dollars is the cost for 5 ounces, what is the cost per ounce?
$2.71
$2.55
$2.95
$2.35
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the abbreviation for ounce?
oc
oz
on
ou
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Unit Rates and Cost Calculations

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Unit Rates and Ratios

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Ratios and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
6 questions
The Graph of a Proportional Relationship | 8.EE.B.5

Interactive video
•
6th - 7th Grade
10 questions
Distance, Cost, and Rate Problems

Interactive video
•
6th - 8th Grade
7 questions
Comparing Speeds in Different Scenarios

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates and Ratios in Real Life

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Distance, Rate, and Ratio Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade