
Proportional Relationships and Word Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a key property of proportional relationships?
The sum of the quantities is always constant.
The difference between the quantities is always zero.
One quantity is always greater than the other.
One quantity is a multiple of the other.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you express 75% as a fraction?
7/10
1/2
3/4
5/8
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which method can be used to solve a proportion when there is no simple multiplication relationship?
Division
Subtraction
Cross products
Addition
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In a word problem, what should you ensure when setting up proportions?
Ignore the units completely.
Always use decimals instead of fractions.
Keep the same labels lined up in the proportion.
Use different units for each quantity.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate if 2 pounds of cheese cost $16?
$10 per pound
$12 per pound
$8 per pound
$6 per pound
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 3 pairs of socks cost $5, how much will 12 pairs cost?
$15
$20
$25
$30
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many cups of ginger ale are needed if a punch recipe calls for 5 parts ginger ale to 2 parts orange juice, and you need 28 cups total?
18 cups
10 cups
20 cups
15 cups
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Proportional Relationships and Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Proportional Relationships and Ratios

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Proportions and Mental Math

Interactive video
•
6th - 7th Grade
10 questions
Understanding Proportions and Similar Polygons

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Flour and Honey Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Complex Fractions and Proportions

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Ratios and Proportions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Proportional Relationships and Conversions

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade