
Unit Rates and Pricing Concepts
Interactive Video
•
Mathematics
•
5th - 6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the main focus of the lesson introduced in the first section?
Understanding fractions
Identifying unit rates from ratios
Learning about percentages
Exploring algebraic expressions
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 4 packs of cola cost $10, how much does 1 pack cost?
$5.00
$3.00
$2.50
$2.00
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why is it important to know the unit price of an item?
To determine the quality of the item
To calculate discounts
To avoid being overcharged
To compare brands
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much should Diego charge his friend for one video game if 4 games cost $65?
$16.50
$17.00
$18.00
$16.25
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What two quantities are being compared in the travel section?
Speed and time
Distance and time
Fuel and distance
Cost and distance
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is Andre's unit rate if he drove 208 miles in 4 hours?
54 miles per hour
56 miles per hour
52 miles per hour
50 miles per hour
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many words per minute does Jose need to type to qualify for the job?
40 words per minute
44 words per minute
45 words per minute
42 words per minute
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Thanksgiving Math
Quiz
•
5th Grade
42 questions
MAP Math Review
Quiz
•
5th - 6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
15 questions
Thanksgiving Math
Quiz
•
3rd - 5th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade