
Unit Rates and Ratios in Real Life
Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the ratio of Chloe's cookie batches to Olivia's if Chloe made three times as many?
1:3
2:6
6:2
3:1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you find the sum of 1 1/6 and 3 1/2?
Divide the fractions
Add the whole numbers and fractions separately
Multiply the fractions
Subtract the smaller fraction from the larger
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate if a car travels 100 miles in 2 hours?
200 miles per hour
100 miles per hour
25 miles per hour
50 miles per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a 10-ounce cereal box costs $2.79, what is the cost per ounce?
$0.30
$0.28
$0.31
$0.27
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is a better buy: a 12-pack of soda for $3.99 or a 20-pack for $5.48?
12-pack
20-pack
Both are the same
Neither
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many miles per gallon does a sports motorcycle get if it travels 287.5 miles on 5 gallons?
50 mpg
57.5 mpg
55 mpg
60 mpg
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which copier should the principal choose if one makes 1.8 copies per second and the other 1.5?
Quick Copies
Neither
Both are the same
Super Fast Deluxe
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
6 questions
Understanding Tsunamis
Interactive video
•
6th - 7th Grade
7 questions
L'Arte del riciclo
Interactive video
•
6th Grade
11 questions
Exploring the Earth-Moon-Sun System
Interactive video
•
6th - 8th Grade
12 questions
Density Facts - Penguin
Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Rates and Unit Prices in Word Problems
Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Percent of a Number
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
5.4 The Distributive Property
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade