
Real-World Applications of Ratios and Rates

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the sum of 14.5 and 89?
105.5
102.5
104.5
103.5
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following ratios is equivalent to 24:6?
8:2
12:3
4:1
1:3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 4 pounds of apples cost $3.48, what is the cost per pound?
$0.87
$0.85
$0.90
$0.81
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
For 6 pounds of apples costing $4.86, what is the cost per pound?
$0.87
$0.85
$0.81
$0.90
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In a paint mixing ratio of 1:2, how many cups of red paint are needed for 3 cups of blue paint?
4
5
6
3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Mrs. Seipel reads 3/4 of a book per day, how many books does she read in 4 days?
3
2.5
3.5
2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many miles per hour does Brian travel if he covers 75 miles in 3 hours?
20 mph
25 mph
30 mph
15 mph
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Calculating Speed and Cost

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Proportional Relationships in Recipes

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Real-World Application of Ratios and Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Fractions and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Calculating Speed and Cost

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Calculating Rates and Unit Costs

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Rates, Ratios, and Proportions Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Conversion and Measurement Concepts

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade