
Understanding Proportional Relationships
Interactive Video
•
Mathematics
•
7th - 8th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the key factor in determining if a relationship between two quantities is proportional?
The sum of the quantities
The difference between the quantities
The unit rate of the quantities
The product of the quantities
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the babysitting example, how much would you earn for working 3 hours?
$40
$32
$24
$16
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why is addition not used in determining proportional relationships?
Because it changes the unit rate
Because it is not taught in this lesson
Because it is too complex
Because it is not a mathematical operation
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the snowfall example, why is the relationship not proportional?
The time is not measured
The unit rate is consistent
The unit rate varies
The snowfall is constant
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for renting a movie per day?
$2.00
$1.00
$3.00
$0.33
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does each pound of candy cost in the given example?
$4
$3
$2
$1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What operation is used to find the unit rate in the candy bar example?
Multiplication
Subtraction
Division
Addition
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
25 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Scatter Plots and Line of Best Fit
Quiz
•
8th Grade
12 questions
8th U4L11 On Both of the Lines
Quiz
•
8th Grade
33 questions
Algebra 1 Semester 1 Final 2025
Quiz
•
8th - 10th Grade